Aktualności Dodano: 26 lipca 2019

Plenerowe Kino Letnie

Data rozpoczęcia: 2019-08-16 19:30
Data zakonczenia: 2019-08-16

 

Plenerowe Kino Letnie

w Starym Kinie

 

Dziewczynka z zapałkami / Sportowiec mimo woli

 

Wały Żegockiego (za sądem)

W razie niepogody - sala KOK

Wstęp wolny

 

"Dziewczynka z zapałkami"
ze specjalnie przygotowaną muzyką graną na żywo

 

Waldemar Rychły/Kwartet Jorgi

 

Prezentowany niemy film z 1928 roku jest piękną metaforyczną, symboliczną opowieścią opartą na słynnej baśni Andersena. Pisarz, który sam wywodził się z niezwykle biednej rodziny, w swojej twórczości bardzo często nawiązywał do wątku biedy i smutnego życia. 

Reżyserem filmu jest Jean Renoir (ur. 15 września 1894 w Paryżu, zm. 12 lutego 1979 w Beverly Hills w Kalifornii) – francuski reżyser filmowy, producent, scenarzysta, aktor i pisarz. Czołowy przedstawiciel francuskiego realizmu. Zdobywca Oskara, wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych. Był synem znanego malarza impresjonisty Augusta Renoira!

Odtwórczyni tytułowej roli: Catherine Hessling urodziła się 22 czerwca 1900 roku we Francji ( w Prowansji ). Jej urodę zauważył Henri Matisse. Polecił ją jako modelkę innemu znajomemu malarzowi, Auguste'owi Renoirowi. Catherine została żoną jego syna Jeana, który wybrał karierę filmowca i uczynić ze swej żony gwiazdę….. W 1979 roku zmarła na peryferiach Paryża w wieku 79 lat.

• reż. Jean Renoir ( 1894-1979 )
• aktorzy: Catherine Hessling (1900–1979) - Karen, dziewczynka z zapałkami, Jean Storm - jako Axel Ott/porucznik, Manuel Raaby - policjant/ huzar śmierci, Amy Wells – lalka
• Zdjęcia: Jean Bachelet
• czas - 32 minuty

Największą atrakcją tego pokazu jest występ zespołu z muzyką na żywo.

Waldemar Rychły (Kwartet Jorgi) z zespołem:

• Joanna Zielecka – flety
• Martyna Susek – altówka
• Waldemar Rychły - gitara, dzwonki


Muzyka przygotowana do filmu oparta jest motywach skandynawskich; to koncert folkowy, łączący chłód północy z delikatnym ciepłem rozpalonej zapałki, tradycyjną muzykę z jazzową improwizację i z energią akustycznego rockowego grania. Przygotowanie, opracowanie, kompozycja muzyki do filmu - Waldemar Rychły.

 

 

________________________________________________________________________________________

 

 

Sportowiec mimo woli
czyli
Romans w Zakopanem

 

polska komedia z 1939 roku w roli głównej ADOLF DYMSZA

 

Znany kanadyjski hokeista Jerzy Piątek przyjeżdża do Polski, by znaleźć partnerkę dla swojego psa bedlington terriera. Dodek Czwartek jest fryzjerem, udaje się do prezesostwa Madeckich, by uczesać ich córkę Lili. Omyłkowo prezes bierze go za słynnego hokeistę i angażuje do swojej drużyny jako bramkarza. Piątek natomiast zostaje wzięty za fryzjera. Cała rodzina wraz z nowym zawodnikiem jedzie do Zakopanego, gdzie ma się odbyć mecz drużyny prezesa Madeckiego z drużyną barona Dropsa. Jeśli baron wygra zawody, otrzyma rękę pięknej Lili Madeckiej.
W Zakopanem znajduje się także Jerzy Piątek. Jest zachwycony suczką Madeckich - właśnie takiej partnerki szukał dla swego psa. Zakochuje się także w jej właścicielce. Wchodzi w komitywę z Czwartkiem i nadal podaje się za fryzjera, by być jak najbliżej Lili. Czwartek zaś nadal udaje hokeistę. Hotelowy detektyw Dżems ma wrażenie, że Piątek czyha na biżuterię Lili i ma go stale na oku. Przychodzi dzień meczu. Czwartek i Piątek chcą wyjaśnić całe nieporozumienie, jednak Piątek zostaje aresztowany przez Dżemsa. Czwartek broni honoru drużyny i ręki Lili. Drużyna Madeckiego wygrywa mecz. Lili i Jerzy (a także ich pieski) mogą być razem. (RW)
 
Muzyka: Henryk Wars
Dźwięk: K. Jankowski
Scenografia: Stefan Norris
Czas akcji: 1939
Miejsce akcji: Warszawa, Zakopane
Produkcja: Libkow-Film
Prawa: dzieło osierocone (dyspozytariusz Filmoteka Narodowa)
Dźwięk: mono
System koloru: czarno-biały
Język: pl

 

Projekt ,,Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu ,,Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.