Aktualności Dodano: 15 października 2020

,,Odwiedziny"

Data rozpoczęcia: 2020-10-22 14:00
Data zakonczenia: 2020-10-22 16:00

 

,,Odwiedziny"

 

>>> Prolog <<<

 

            W projekcie udział wzięli Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Jak podkreśla pomysłodawca Janusz Adam Dodot, nie efekt artystyczny jest w nim najważniejszy, lecz samo spotkanie, czyli tytułowe odwiedziny. 

            - Gdy koronawirus zmusił nas do zamknięcia się w domach, zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak potrzebny i ważny jest kontakt z drugim człowiekiem. Zakaz odwiedzania się wielu z nas przeżyło bardzo boleśnie. Symbolem tego czasu jest dla mnie okno, przez które oglądaliśmy zmieniający się świat, ale bez dotyku i bez zapachu, a przecież to co nas otacza trzeba chłonąć wszystkimi zmysłami. Nasze życie wróciło względnie do normy, a oni wciąż mają zakaz wychodzenia i odwiedzin – wyjaśnia ideę projektu Janusz Adam Dodot, dyrektor KOK, która początkowo miała nosić tytuł ,,Jesteśmy’’, ale ostatecznie zdecydowano się na ,,Odwiedziny’’.

            Pomysł spodobał się Katarzynie Michalewicz, dyrektor jarogniewickiego Domu, która zgodziła się na udział podopiecznych w projekcie. Wspólnie zdecydowano, że zdjęcia zostaną wykonane w plenerze z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych. Wykonał je Bogdan Ludowicz.

            - Mieszkańcy DPS-u potraktowali tę wizytę jak odwiedziny gości. To było dla nich święto. Niecierpliwie na nas czekali. Zostaliśmy przyjęci z otwartością serca – relacjonuje pomysłodawca projektu. - My byliśmy ich gośćmi, a wystawa to rewizyta. Pensjonariusze odwiedzą nas, bo to jedyny dopuszczalny sposób komunikowania się w tym czasie. Na zdjęciach mówią: spotkajmy się. 

            Z setek wykonanych zdjęć wybrano 28 najlepszych fotografii.

Karina Jankowska

 

Udział w projekcie: Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach

Fotografie: Bogdan Ludowicz

Projekt: Janusz Adam Dodot

 

 

Wernisaż odbędzie się 22 października 2020 o godz. 14:00 - 16:00

Park KOK

Wstęp wolny

 

 

Patronat medialny: Fakty Kościańskie, Wiadomości Kościańskie

 

Regulamin Imprezy