Aktualności Dodano: 14 kwietnia 2023

Co nowego w Młodzieżowym Klubie Filmowym

Data rozpoczęcia: 2023-04-14
Data zakonczenia:

Młodzieżowy Klub Filmowy to spotkania młodych osób z filmem. Nie zawsze są to produkcje, które zachwycają każdego, ale zawsze mamy coś do powiedzenia na ich temat. No i wybieramy tak, żeby na zajęciach pojawiły się propozycje każdego uczestnika. Więc nasze wybory są bardzo różnorodne – różne tematy, gatunki, style. Słowem: dla każdego coś dobrego.

A poniżej krótki przegląd tego, o czym rozmawialiśmy podczas kilku ostatnich spotkań:

 

„Gladiator”

Oscarowa produkcja z 2000 roku autorstwa Ridley’a Scotta. Były spory – czy „Gladiator” to film brutalny, czy niekoniecznie? Oczywiście, czasy Cesarstwa Rzymskiego rządzą się swoimi prawami, co do tego wątpliwości nie mamy. Czy to uparte dążenie do zemsty było godne potępienia, a może Maximus postępował słusznie? Jednego jesteśmy pewni: dobre zakończenia dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Lżej nam z myślą, że po tak trudnej drodze bohater w końcu wrócił do swoich najbliższych.

 

„C’mon C’mon”

A my znowu o filmie z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. Ta niepozorna czarno-biała produkcja wywołała w nas wiele emocji. Bo chociaż fabuła filmu wcale nie jest zawrotna i brak w niej zadziwiających zwrotów akcji – porusza swoją prostotą. Patrzyliśmy na zmagania dziecka ze światem dorosłych i na dorosłych, którym trudno tak naprawdę zrozumieć dziecko. W „C’mon C’mon” odnaleźliśmy wiele mądrych fragmentów, które chciałoby się mówić i ogłaszać, bo może dzięki temu świat będzie choć odrobinę lepszy. Gdyby każdy patrzył na rzeczywistość tak niewinnie jak dziecko… Może mniej byłoby w nas strachu – o przyszłość, o teraźniejszość i o nas samych.

 

„Forrest Gump”

Nazwaliśmy go współczesnym klasykiem filmowym, bo każdy z nas o Forreście słyszał, ale nie każdy miał okazję film widzieć. I teraz nie jest już nam obce pochodzenie słynnego powiedzenia „Życie jest jak pudełko czekoladek”. Historia Forresta wzrusza i porusza. Bo gdyby tak każdy z nas umiał patrzeć na życie i drugiego człowieka jak główny bohater – świat prawdopodobnie byłoby o wiele piękniejszy. Prostszy. Bo chociaż wszyscy uparcie trwali w przekonaniu, że człowiek o mniejszym ilorazie inteligencji nie poradzi sobie w życiu, Forrest udowadnia, że wystarczy wiara, wsparcie bliskich osób i wszystko będzie dobrze.

 

„Pokot”

W końcu film polski! Rozmowa o „Pokocie” Agnieszki Holland była długa i intensywna. Bo temat dość trudny, ale niezwykle ważny. Szanowanie przyrody, życie w zgodzie z naturą, ale przede wszystkim w zgodzie z własnym sumieniem. Janina Duszejko to postać ekscentryczna i samotna – bo jako jedyna otwarcie mówi o swoich przekonaniach. Wśród myśliwych i ludzi uważających zwierzęta za swoją własność jest jedna jedyna. Rozumiemy ją – straciła swoje ukochane psy i nikt nie ponosi za to winy. Więc Duszejko bierze sprawy w swoje ręce. Choć byli wśród nas i tacy, którzy spodziewali się po tej produkcji czegoś innego – temat jest ważny dla każdego. Momentami trudny, ale i o takich filmach rozmawiać trzeba.

 

Każdemu spotkaniu towarzyszy prezentacja multimedialna ze zdjęciami, tekstami i fragmentami filmowymi, dzięki czemu nasze dyskusje są ciekawsze i wyczerpujące aktualny temat.

 

Następne spotkanie już 27 kwietnia.

Rozmawiamy o filmie „Rambo. Pierwsza krew” z 1982 roku.

 

_____________________________________________________________

Jesteś w wieku 12-19 lat i lubisz oglądać filmy? Zapraszamy do nas! Co dwa tygodnie spotykamy się w sali kinowej Kościańskiego Ośrodka Kultury i mówimy o tym, co myślimy o produkcjach. Ciekawie, z refleksją, ale zawsze luźno, przyjemnie i w miłej atmosferze.

 

Kontakt:

tel.: (65) 512 05 75

e-mail: magda.kok.kultura@gmail.com