Aktualności Dodano: 29 września 2021

Nie jesteś sam. MASZ ALTERNATYWĘ

Data rozpoczęcia: 2021-09-23
Data zakonczenia:

12 osób na scenie. Żadnych słów. Tylko muzyka i ruch – taniec, mimika i gesty. W tle zdjęcia i grafiki współgrające z wydarzeniami na scenie. Bardzo wymowne, uderzające w sedno przedstawianych problemów, w większości prawdziwych, wyjętych z życia młodych ludzi, którzy na scenie przekazali widzom własne emocje, jakich doświadczyli w „dawnym” życiu.

We wtorek, 28 września na scenie Kościańskiego Ośrodka Kultury pojawiła się grupa aktorska z Młodzieżowego Centrum Profilaktyki „Alternatywa”, prezentując uczniom kościańskich szkół spektakl „Mam alternatywę”. Poruszające przedstawienie tworzone przez młodych i dla młodych. Byli zarówno aktorami, jak i reżyserami – poszczególne sceny ubrali w uczucia i emocje, które przekazali publiczności. Stworzyli teatr o udrękach młodości, ucieczkach w używki, strachu i bezsilności, ale i – a może  przede wszystkim - o pomocy i drodze do zrozumienia. Nad całością czuwały Helena Strzałkowska i Magdalena Mikołajczyk.

                                                                                    . . .

Brak dialogów między bohaterami spektaklu nie odbiera mu wymowności. Na scenie nic nie pojawia się bez przyczyny, każda piosenka współgra z odgrywanymi rolami. Ignorowany przez rówieśników chłopak, przekonuje do siebie grupę częstując wszelkiego rodzaju używkami  - przy dźwiękach „Whole lotta love” grupy Led Zeppelin.  Nakręca się ekstatyczna spirala wzajemnej akceptacji, euforii, by już chwilę później opaść przy dźwiękach „Lovely” i przerodzić się brudną, poimprezową rzeczywistość, wypełnianą przez narastające lęki, bezsilność, poczucie bezsensu, dygoty i strachy. Pojawiają się problemy i przeszkody, które na swojej drodze może napotkać każdy młody człowiek – przemoc domowa, wyszydzanie, stany lękowe, depresja, uzależnienia, zaburzenia odżywiania, okaleczania, samobójstwo.

„Nie jesteś sam, masz inne wyjście, MASZ ALTERNATYWĘ” – to główne przesłanie spektaklu. Chodzi nie tylko o radzenie sobie, szukanie pomocy i wyjścia z sytuacji na własną rękę, ale też o patrzenie na drugiego człowieka, zwracanie uwagi na drobne gesty, sytuacje, które mogą zapobiec nieszczęściu.

 

Aktorzy przypomnieli o istnieniu kościańskiego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 512 733 333, a opowiadając o swoich lękach i trudnościach, które pokonali dołączając do Młodzieżowego Centrum Profilaktyki „Alternatywa”, zachęcali do szukania podobnych miejsc w Kościanie – miejsc, gdzie pasja, dobre słowo i życzliwi ludzie pomogą w nazwaniu/zidentyfikowaniu przyczyn wywołujących poczucie wykluczenia i zaproponują wybór drogi powrotu do bycia sobą "na pełnych obrotach".

 

Projekt został sfinansowany ze środków Samorządu Miasta Kościana.