Aktualności Dodano: 22 maja 2023

O emocjach w wybranych powieściach młodzieżowych

Data rozpoczęcia: 2023-05-22
Data zakonczenia:

Radzenie sobie ze stratą, depresja, smutek i pytanie - czy można pogodzić się z mrokiem? Tematy niełatwe, ale i takie poruszać trzeba. O tym też rozmawiałyśmy podczas ostatniego spotkania koła literackiego CZY TAM CZYTAM.

A do tematu zawsze podchodzimy poprzez cytaty, fragmenty i wiersze. Tym razem trzy powieści (zdążyłyśmy porozmawiać o dwóch, chociaż fragment "Oro" miałyśmy okazję czytać przy okazji zajęć zeszłorocznych), które zostały wybrane zupełnie subiektywnie, ale z myślą o odbiorcach. Coś starszego i coś nowego.

"Oro" to opowieść o nastoletniej dziewczynce, która kolejny raz trafia do rodziny zastępczej - nie ma w niej ani chęci, ani nadziei na zmianę. Ale trafia do rodziny dość ekscentrycznej, dużej, gdzie choć każde dziecko ma za sobą trudną przeszłość, ale ich dom jest pełen ciepła i radości. Tylko Lena nie potrafi zaufać i odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Chociaż dzisiaj spoglądamy na nią z przyrużeniem oka, bo każdy bohater dość stereotyporo reprezentuje pewne schorzenia, zaburzenia i zachowania, ale kiedyś nie było w literaturze tak dużej reprezentacji jak dziś. Więc na tamte czasy to przełom! Sama Lena to bohaterka trudna, ale tematy niezwykle istotne w okresie dorastania. Nie zapominajmy o świetnych komiksach wewnątrz!

"Lucas", czyli krótka historia pewnej wakacyjnej znajomości. I nie jest to, jak rzecze okładka, piękne love story - romansu tutaj nie znajdziecie. Ale za to tajemniczą historię, która wydarzyła się w nadmorskiej miejscowości, pełną pól kukurydzy, bagien i trudnych relacji międzyludzkich - to dostaniecie na pewno. Może się zakochacie, a może stwierdzicie, że to bajka i nieprawda - każdy inaczej widzi historię o Lucasie opowiadaną przez Caitlyn. Jest w niej dużo baśniowości i świata zwyczajnego, a jednak dość nietypowego. Warto poznać!

"How to make friends with the dark" (ach te angielskie tytuły!) to tytuł dość nowy i intrygujący. Całkiem sporej objętości historia o młodej dziewczynie imieniem Tiger, która pewnego dnia traci matkę, a razem z nią całe dotychczasowe życie. Obserwujemy jej zmagania ze śmiercią, z poczuciem winy, z ogromnym smutkiem. Pierwsze strony powieści sugerują, że jest ona dla osób, które podobnie jak główna bohaterka - zmagają się z czymś szalenie trudnym. Ale czy ta historia jest w stanie pomóc? Czy może zacznie wywoływać jeszcze większe przygnębienie? Czy da sie pogodzić z mrokiem?

Próbowałyśmy odpowiedzieć sobie na pytania, jak literatura stara się pisać o smutku. I z jakim skutkiem jej to wychodzi. A na przykładach dowiedziałyśmy się, która narracja bardziej nam odpowiada i która mówi więcej o bohaterze.

No a poza tematem... Nie zabrakło opowieści o czytanych teraz książkach. O lekturach szkolnych i fanfikach na ich temat. Zawsze jest temat do rozmów o literaturze.

 

A my przy tej okazji już dzisiaj zapraszamy na spotkanie, które zakończy cykl zajęć w tym roku szkolnym. Będziemy rozmawiać o "Buszującym w zbożu" - 15 czerwca - więc czas na przeczytanie powieści wystarczający.